Ozdravující nástroj při lupénce

Ozdravující nástroj při lupénce

Samotné působení klimatu Mrtvého moře, které lidstvo testuje a cení už několik tisíc let, je založeno na hlubokém fyziologickém ozdravném účinku přírodních faktorů - hojnost iontů bromu v ovzduší, dlouhovlnné disperzní tepelné záření, suchý pouštní vzduch, zvláštní složení světelného spektra díky filtraci slunečních paprsků přes silný polštář vodních par. Tyto a další faktory příznivě ovlivňují především imunitní a endokrinní systém a nepřímo - všechny soustavy a orgány pacientů postižených těžkými systémovými chronickými chorobami.
Mezi mnohá systémová a závažná onemocnění, na které klima Mrtvého moře působí pozitivně a blahodárně patří lupénka (psoriáza, v různých formách), která je jedním z nejčastějších (v různých částech světa od 2 do 10 procent populace) onemocnění, jež oslabuje člověka a výrazně snižuje jeho takzvanou kvalitu života.
Lupénka je skutečně schopna snižovat kvalitu života, podobně jako mnoho jiných závažných chronických onemocnění, jako je srdeční porucha, hypertenze, následky infarktu myokardu, diabetes 2. typu, chronické selhání ledvin, a mnoho dalších nemocí. Téměř nevyhnutelný je v tomto případě rozvoje deprese.
Pacienti často pociťují silné svědění pokožky, které jim brání vykonávat základní životní funkce. V závislosti na závažnosti a lokalizaci lézí mohou mít pacienti s lupénkou značné fyzické a psychické problémy. Psoriatici mají ztíženou sociální a profesní adaptaci, někdy dokonce získávají invaliditu. Určité práce jsou pro ně tabu, stejně jako některé druhy sportu.
Velkým psychologickým problémem pacientů s lupénkou jsou léze na obličeji, uších a vlasové pokožce. Mnoho pacientů při tom trpí skutečnou sociofobií, úzkostí, strachem znechutit žádoucího sexuálního partnera. Onemocnění lupénkou - formou dermatózy - hrozí pacientovi sociální izolací, ztrátou adaptace, neustálou depresí na základě neschopnosti zorganizovat si normální osobní život.
Přesto nejrušivějším příznakem u pacientů s psoriázou, subjektivně hodnoceným jako snižujícím kvalitu života, je svědění kůže, a na druhém místě - bolest v kloubech u pacientů s psoriatickou artropatií, která se vyskytuje u 10-15% pacientů s lupenkou.
Je zřejmé, že v patogenzi jak lupénky, tak deprese hrají roli obecné imunopatologické a endokrinní faktory (vyšší hladina některých interleukinů a zvýšená cytotoxická aktivita neuroglií). Působením na tyto faktory u pacientů s lupénkou je podmíněn hluboký ozdravný účinek klimatických podmínek prolákliny Mrtvého moře, které mohou být v celé své složitosti úspěšně reprodukovány v klima vytvářejícím Salonu Mrtvého moře.
Například u pacientů s lupénkou lze často pozorovat noční nespavost, ospalost během dne, letargii, apatii, zvýšenou úzkost a depresi. Nechceme přehlížet znepokojující faktor svědění, ale zde hraje nejdůležitější roli endokrinní příčinná komponenta. A především - všeobecný pokles sekrece melatoninu a poruchy rozvržení sekrece v průběhu dne, tj. chybějící noční sekreční maximum nebo jen nevýrazné zvýšení ve srovnání s patologicky vysokou intenzitou uvolňování melatoninu v denních hodinách.
V podmínkách klimatu prolákliny Mrtvého moře (stejně jako v prostředí Salonu Mrtvého moře Midbar) obnovuje unikátní disperzní infračervené záření v kombinaci s ostatními klimatickými složkami syntézu melatoninu v epifýze, čili vzhledem k antioxidantní, imunomodulační a protizánětlivé aktivitě melatoninu se stává zřejmým princip léčebného působení podnebí Mrtvého moře na pacienty s lupénkou.
Skutečnost, že lupénka bývá častější u žen než u mužů a probíhá v mnohem těžší formě je dobře známý fakt. Lupénka se často zlepšuje během těhotenství, a to až do stavu úplné dočasné remise, ale po porodu dochází k recidivám. V posledních letech vyšlo najevo, že androgeny a progesteron přinášejí pozitivní výsledky v léčbě psoriázy u mužů a žen. Ví se však i to, že klimatoterapie Mrtvého moře, poskytující efekt zvýšení produkce endogenního progesteronu u žen a testosteronu u mužů (což napomáhá rovněž úspěšnému řešení reprodukčních problémů) je to, co přispívá ke zmírnění potíží pacientů s lupénkou. Důvodem je stimulace pomocí přírodního komplexu faktorů, a klimatický Salon Mrtvého moře úspěšně tyto faktory reprodukuje.
Přírodní inhalační bromizace v podmínách Mrtvého moře je analogická té, kterou vytvářejí při lupénce bromové preparaty (jako je bromokriptin, atd.). Sloučeniny bromu potlačují sekreci prolaktinu, a jak ukazuje klinická praxe, mají pozitivní vliv při lupénce. V pacientů s lupénkou právě zvýšená sekrece prolaktinu odráží stres, depresi a bolesti. Je příznačné, že bromizace, která snižuje sekreci prolaktinu, vykazuje pozitivní vliv při lupénce, a to jak u pacientů se zvýšenou hladinou prolaktinu, tak i u všech ostatních.
Není pochyb o pozitivní roli glukokortikoidů při potlačování projevů lupénky, která přímo souvisí s jejich imunosupresivní, protizánětlivou a antiproliferativní aktivitou. Ale přímé použití glukokortikoidů je riskantní z důvodu jejich vysoké toxicity při dlouhodobém užívání (metabolické poruchy, otoky, zvýšení krevního tlaku). Navíc při pokusu vysadit nebo byť i jen snížit dávku glukokortikoidů dochází ke zhoršení lupénkového onemocnění či dokonce může jeho průběh nabýt maligní formy. Klimatické faktory Mrtvého moře při absolvování procedur v klimatickém Salonu mají stimulační účinek na kůru nadledvin, a zvyšování hladiny endogenních glukokortikoidů značně ulehčuje průběh lupénky a někdy vede i k dlouhotrvající remisi.
Proto je důležité si uvědomit, že dopad klimatických faktorů Mrtvého moře, a to jak v přirozených podmínkách, tak v podmínkách vytvořených pomocí klima formujícího přístroje Midbar, má pod sebou pevný základ, doporučuje se při onemocnění různými formami lupénky, přináší pacientům významnou úlevu od jejich utrpení a může produkovat významné remise. Další rozšíření sítě Salonů klimatického ozdravení s použitím klima vytvářejícího systému Mrtvého moře - Aura Mrtvého moře - dává naději na ozdravení rozsáhlé skupiny pacientů.
 

Prof. Leon Khovers M.D. Ph.D.

Adresa

Regenerační centrum SVILANA

SVILANA s.r.o.
IČO: 02653656

Husinecká 557/4, 130 00 Praha 3

Kontakty

Email: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Tel.: +420 257 225 188

Mob.: +420 777 708 105

Web.: www.svilana.cz

Objednat se on-line